Ako vybrať košeľu na mieru


 

Nájsť tú správnu veľkosť pánskej košele tak, aby vám bola na mieru, dá zabrať. Hlavne vtedy, keď nie ste "konfekčný typ". V takom prípade treba len skúšať a skúšať. Nestrácajte pri tom nervy, ani čas. Zamerajte sa na pár detailov, ktoré vám výber veľkosti košele uľahčia.

Prečítať tento článok vám možno bude trvať "až" 1 minútu, ale pravú košeľu na mieru si nájdete ešte rýchlejšie.

Je vaša konfekčná veľkosť správna?

V prvom rade si zistite svoju konfekčnú veľkosť košele. Zoberte si krajčírsky meter a odmerajte si obvod krku pod ohryzkom. Merajte tak, aby sa vám medzi krk a meter zmestili ešte dva prsty (vďaka nim vás nebude límec na košeli dusiť). Číslo zaokrúhlite na celý centimeter nahor. Toto je vaša konfečná veľkosť košele.

Meranie goliera na košeli

Foto: Olymp a Famon

 

Košele, ktoré majú veľkosti 37 a 38, 39 a 40, 41 a 42 atď., majú síce odlišné obvody krku, ale všetky ostatné miery v týchto dvojiciach rovnaké.

Prečo je konfekčná košeľa výmysel

Väčšina mužov nosí košele, ktoré im nesedia na sto percent. Za všetko môže to, že väčšina mužov nemá konfekčné miery. Raz je dlhý rukáv, hoci je golier akurátny; inokedy vám zavadzia bruško, aj keď dĺžka košele pasuje.

Perfektná košeľa je tá, ktorá vyhovuje vašim mieram. Keď chcete košeľu na mieru, mali by ste poznať svoje rozmery: obvod krku (číslo [1] na obrázku), dĺžka rukáva [2], obvod hrude [3], obvod pása [4] a dĺžka chrbta [5].

Rozmery košele na mieru

Foto: eterna

Ako si vybrať košeľu na mieru

Ako sme už spomenuli, konfekčné veľkosti sú pre mužov s ideálnymi mierami, hoci kvalitní výrobcovia pánskych košieľ (Olymp, Eterna) šijú aj nekonfekčné veľkosti. Nasledujúce pravidlá preto platia pre výber košele na mieru - takej, ktorá vám pristane akoby bola ušitá priamo pre vás:

Ramená
Základom je, aby vám sedeli ramená. Šev na ramenách musí byť zarovno ramennému kĺbu. Ak sú vám ramená tesné, košeľa vás bude nútiť neprirodzene sa vystierať. Ak šev prevísa cez rameno, budete vyzerať neupravene.

Zarovnanie ramien na košeli

Foto: Tien Son (YouTube)Golier
Správny obvod goliera odskúšate tak, že keď si ho zapnete, zmestíte zaň presne dva prsty. Ani viac, ani menej. Golier vám tak príjemne obopína celý krk. Tesný golier sa snažia muži vždy rozopnúť, pričom rozopnutý golier spolu s kravatou vyzerá lajdácky.

Rukávy
Rukávy na košeli by mali byť tak dlhé, že siahajú po prvý kĺb palca. Aj keď ohnete lakeť, rukáv stále zakrýva zápästie. Mal by vytŕčať 1 až 2 cm z rukáva na obleku, čo je atraktívne najmä pri košeli s ozdobnými gombíkmi, ktoré vďaka tomu vidno.

Rukávy okolo zápästia musia byť natoľko tesné, aby ste sa z nich dostali až po rozopnutí gombíkov.

Správna dĺžka rukáva košele na mieru

Foto: Wikipedia a Famon


Hruď a pás
Keď potiahnete košeľu - vezmite ju medzi palec a ukazovák - na hrudi a v páse, mala by mať vôľu ešte 3 až 5 cm. Úzka košeľa v hrudi sa ukáže na napnutých gombíkoch a široký pás spôsobí, že sa vám košeľa zakaždým vyhrnie a zriasi.

zapinanie na koseli

Foto: Olymp


Dĺžka
Košeľa by mala byť taká dlhá, že v rozkroku dokážete spojiť jej predný a zadný diel. Nebude sa vám tak vyhŕňať a nikto neuvidí vašu spodnú bielizeň.

Skúšajte čo najviac a vyberajte z najlepšieho

Týchto niekoľko pravidiel vám ostáva už len skúšať. Čím viac, tým bude pre vás výber správnej košele na mieru ľahší.

Želáme vám, aby sa vám do rúk dostalo čo najviac košieľ, ktoré vám pristanú.

Ak hľadáte kvalitné košele na vašu mieru, možno vám sadnú aj nekonfekčné veľkosti. Tie si môžete vyskúšať aj u nás. Naše asistentky vám ich radi rozbalia.

KOŠELE V ESHOPE >

 

Prihláste sa k odberu našich noviniek