Ako sa obliecť na ples. Stručné rady pre pánov


 

Nesprávna kravata či zle zapnutý oblek na plese? Keď dočítate tento článok, budete ovládať základné pravidlá ako sa obliecť na formálne podujatia.

Nevhodne oblečenými pánmi sa to na plesoch len tak hemží. Prečítajte si naše rady a tipy o plesovom pánskom oblečení, určite k nim patriť nebudete. Stačí veľmi málo - dobre padnúce sako, správna plesová košeľa, elegantná kravata - a budete vyzerať ako zo škatuľky.

Pánsky smoking s motýlikom. Správny plesový štandard

Ples je udalosťou, na ktorej sa páni obliekajú podľa BLACK TIE zásad obliekania.

To znamená obliecť si:

 • tmavý smoking (čierny alebo tmavomodrý),
 • bielu košeľu s klasickým či stojatým golierom - na Slovensku uvidíte častejšie ten klasický - a rukávmi na manžetové gombíky,
 • okolo krku si zaviazať čierny motýlik (biely motýlik patrí ku slávnostnejšiemu fraku),
 • a brucho si prekryť šerpou alebo saténovou vestou.

Black tie plesové oblečeniePozor! Ak v pozvánke na ples nájdete „BLACK TIE dress code“, rozhodne si oblečte čierny (prípadne tmavomodrý) smoking. Pri dverách by vás bez smokingu určite otočili.

Smokingové sako

 Smokingové sako čierne, slim - Club of GentsPlesy sa odohrávajú vždy po 18. hodine, preto je smokingové sako čierne, prípadne polnočne modré. V prítmí tieto dve farby len ťažko rozlíšite. Tradičné smokingové sako sa zapína na jeden gombík, prípustné sú však aj dva.

Klopy na saku sú zo saténu, takže na svetle sa pôsobivo lesknú. Klasický smoking nemá na chrbte ani jeden rázporok, moderné smokingové saká ich majú jeden až dva.

Smokingové nohavice

Smokingové nohavice, slim - Club of Gents Smokingové nohavice, zamatové lampasy - Club of Gents Čierne smokingové nohavice, látka - Club of Gents

Sú to saténové pásy na bokoch, podľa ktorých spoznáte smokingové nohavice. Sako a nohavice musia byť z rovnakého materiálu a saténové pásy ladia zo saténom na klopách saka.

Smokingové nohavice sú v spodnej časti ukončené rovno, bez manžiet. Nenosí sa do nich opasok. Ten nahrádza šerpa.

Košeľa do smokingu

Biela košeľa Olymp Level5 body fit Biela košeľa Olymp Luxor, modern fit Biela košeľa Olymp Level5 body fit

Do smokingu nepatrí len jeden typ košele. Závisí len od vás, či to bude košeľa s klasickým golierom (u nás na Slovensku je tradičnejšia) alebo bude mať košeľa stojačik s krídelkami (je slávnostnejšia a typická pre "White Tie" plesy). Tradičná farba je biela; béžová je módnym výstrelkom, ktorý si však môžete dovoliť v rámci svojho individuálneho prejavu a tzv. creative black tie.

PREČÍTAJTE SI: Ako vyzerať dobre v košeli s motýlikom?

Plesová košeľa do smokingu by mala mať francúzske rukávy, do ktorých patria manžetové gombíky.

ODPORÚČAME: OLYMP sú nemecké luxusné košele, ktoré sú ovenčené cenami za kvalitu a štýl.

Pod bielu košeľu vám neodporúčame biele tielko či nátelník, pretože presvitá. Ak máte problémy s nadmerným potením alebo ochlpením, vyberte si neviditeľné tielko alebo tričko s vložkami proti poteniu.

Biele tielko pod pánsku košeľu nepatrí. Neviditeľné všetko zakryje

Čierny motýlik

Saténový čierny motýlik ku smokingu - OrsiČierny motýlik (BLACK TIE) je symbolom pre všetky zásady obliekania na ples (BLACK TIE dress code). Je tradičnou voľbou. Motýlik by mal byť z rovnakej látky ako sú klopy na saku. Nesmie byť širší ako vaša tvár.

V súčasnosti sú moderné aj iné farby; červený či zlatý motýlik sú síce jemne výstredné, ale patria do tzv. CREATIVE BLACK TIE štýlu plesového oblečenia. Prelomíte ním zľahka hranice oficiálneho obliekania a ukážete svoju originalitu.


Zlatý saténový motýlik ku smokingu - Orsi
Smokingový motýlik červený, saténový - Orsi

POZOR! Biely motýlik je súčasťou tzv. White Tie, čo je najvyššia úroveň oblečenia na formálne podujatia. Ak nie ste pozvaný na Ples v opere, ktorý na Slovensku otvára oficiálnu plesovú sezónu, uprednostnite Black Tie.

Šerpa ukryje aj väčšie bruškoČierna šerpa a motýlik, satén - Orsi

Šľachtici si kedysi nepotrpeli na zdravý životný štýl. Nedostatky na postave počas slávností preto zakrývala šerpa alebo saténová vesta. Tie pretrvali až dodnes a pomáhajú najmä plnoštíhlym pánom vyzerať elegantnejšie.

Farba šerpy - aj materiál - má ladiť s motýlikom. Tradičná farba je čierna. Ak sa však rozhodnete experimentovať, farebný motýlik patrí k šerpe v rovnakej farbe.

Ak sa vám šerpa nepáči, oblečte si saténovú vestu. Tá má rovnaký efekt plesovej elegancie ako šerpa.

Plesová zábava? Oblečte sa formálne

Tradičný odev na ples je smoking. Ak však nejde o predpísanú BLACK TIE udalosť, tak elegantný večerný oblek - tzv. dark suit - je dobrou voľbou.

FORMAL DRESS CODE sa hodí na bežné plesy alebo fašiangové oslavy, ktoré sa konajú po 18. hodine.

Formálne pánske oblečenie na ples

Voľnejšia plesová zábava pritiahla na plesy viac mužov, ktorí sa necítia zviazaní jednotným štýlom. Moderné slim fit obleky či motýliky v elegantných oblekoch si preto našli cestu na plesy porušiac tradičné zásady. Napriek tomu by mali páni dbať na niekoľko pravidiel, ktoré sa na plesoch oplatí dodržiavať.

Ako sa obliecť do obleku

Ak sa na ples vyberiete v obleku, dodržte týchto pár zásad:

Tmavomodrý pánsky oblek modern fit - Club of Gents Slim fit oblek z česanej vlny - Club of Gents Čierny slim fit oblek na ples - Club of Gents

 

 • Košeľa na ples je biela. Kvalitná pánska košeľa nepresvitá a môžete ju nosiť bez tielka. Niektoré dokážu prekryť nielen bradavky a husté ochlpenie, ale aj tetovanie. (Taká je napr. eterna Cover Shirt.)

Kvalitná biela plesová košeľa, nepriehľadná

 

 • Okrem bielej sú dnes moderné aj smotanové (ivory) či béžové (champagne) košele.

Košele na ples: biele, ivory a béžová

 

 • Biele tielko či nátelník odporúčame pod košeľou nenosiť, pretože presvitá. Najlepšie je mať nepriehľadnú plesovú košeľu. Ak nechcete kupovať novú, prípadne máte problémy s potením, tak vyskúšajte telové pánske tielko alebo tričko, ktoré je pod košeľou a oblekom neviditeľné.

Biele tielko pod pánsku košeľu nepatrí. Neviditeľné všetko zakryje

 

 • Kravata nesmie byť prúžkovaná. Tá patrí do denného, biznis obleku. Voľte si preto jednofarebné kravaty alebo kravaty s jemným vzorom. Slávnostnejšie sú tie hodvábne.
 • Kravata siaha po začiatok pracky opaska.
 • Moderné úzke kravaty sú pre štíhlych a vysokých pánov, plnoštíhli páni by mali nosiť tradične široké kravaty.

 

 • K slávnostnému plesovému oblečeniu patrí elegantný pánsky kabát. Čierny alebo tmavý modrý je klasickou voľbou. Vyhnite sa športovej bunde; pokazí váš celkový dojem. Vhodné k plesovému oblečeniu sú tieto pánske kabáty:
Štýlový pánsky kabát. Slim strih. Club of Gents
Dlhší čierny elegantný pánsky zimný kabát. Reset
 • Pánske sako je najčastejšie jednoradové na dva alebo tri gombíky. Základné pravidlo, ktoré dodržiavajte vždy a všade - nielen na plese, je, že spodný gombík na saku NIKDY nezapínajte!


Ako si zapnúť pánske sako

Prihláste sa k odberu našich noviniek